«Честь профессии 2014»: А у нас бронежилет, а у вас?..

07.05.14 09:21Сколько просмотров этой статьи1540

У дискусіях конференції «Честь професії 2014» обговорювали уроки Майдану і Криму, як працювати журналістам в умовах, наближених до бойових, називати речі своїми іменами, розрізняти інформацію під час війни та інформаційну війну, і пам’ятати про те, що журналісти займаються інформуванням, а війнами – спецслужби.

«У нас поранені і побиті, але, слава богу, жодного вбитого…», - говорить Роман Андрейко, генеральний директор ТРК «Люкс» (телеканал «24», радіо «Люкс»), і розповідає, як купував репортерам бронежилети й каски.

«У нас один поранений світло-шумовою гранатою», - підхоплює Олександр Мартиненко, генеральний директор «Інтерфакс-Україна», і теж згадує і каски, і бронежилети.

Коли наступний український редактор бере мікрофон, до мене повертається колега й не без іронії коментує: «Зараз знову буде: ми теж одягали каски, вбирали бронежилети…» Є уроки, які журналістам в Україні тепер видаються банальними.

Тим часом розмова ведеться про журналістську етику й інформаційні стандарти: бути журналістом чи громадянином, безстороннім чи заангажованим.

«Важко журналіста переконати бути об’єктивним, коли він бачив трупи на Майдані», - Пушнова, шеф-редактор ТСН, телеканал «1+1».

Коли поруч з ним розірвалася граната. Коли його у мороз поливали водою з брандспойта. Коли він просто працював без вихідних. Цілодобово. І так 5 місяців.

«Редакція дуже маленька – 20 людей разом з технічним персоналом. Весь цей час люди працюють без вихідних і передишок», - підтверджує Соня Кошкіна, шеф-редактор Lb.ua.

Найпопулярніший продукт харчування в українських редакціях – кава, найзаповітніше бажання – сон. І це на тлі постійної перевірки тривожних новин і панічних повідомлень «все пропало».

«Проблема: напружені нерви, часто доводиться працювати як психотерапевт, а не керівник», - формулює ще один професійний урок українських медіа Олександр Мартиненко. І до питання про безсторонність зауважує: людям хочеться хороших новин. В сенсі, хороших для твоєї країни.

При цьому – черги з охочих їхати у відрядження в Крим, Слов’янськ, Донецьк. «Дуже важко як редактору прийняти рішення і сказати: так, їдь. Бо ти знаєш ризики: ховатися й отримувати по голові. І це дуже важке питання редакторської етики: сказати “Їдь”. Бо від цього залежить життя людини», - ділиться Пушнова.

…На запитання з залу, скільки часу потрібно на відновлення журналістові, що повернувся з гарячої події, Олександр Мартиненко відповідає: три години і півпляшки коньяку…

А ще важливою редакторською навичкою стало бачити, хто сьогодні не може. Ні на Майдан, ні в Крим – нікуди. Учора міг, завтра зможе, а сьогодні – ні.

«Якщо людина не відчуває такої можливості, вона не йде. Твоє завдання як редактора – її туди не посилати», - пояснює правила виживання Соня Кошкіна. І говорить: зараз головне редакторське завдання – берегти людей. Бо все ще надовго. Спокій поки тільки сниться.

Коротко про підсумки: чого вчилися і навчилися.

Оперативності. «Ми навчилися вмикатися з машини на ходу», - говорить Пушнова, і чесно додає: а ще півроку тому не вміли.

Командної роботи. «Коли ти перебуваєш буквально під обстрілом і не можеш диктувати, то посилаєш смс-ку з трьох слів і важливо, щоб редактор, який всю ніч просидів на стрічці, зрозумів твою смс правильно і зробив з неї новину», - ділиться Соня Кошкіна.

Швидкої сегрегації новин.«Відфільтровуваємо фейки в автоматичному режимі», - говорить Андрейко.

Ретельнішої роботи з джерелами.«Треба диверсифікувати джерела інформації», - нагадує Кошкіна. Власне, для того, щоб відфільтровувати фейки і не пропустити важливої інформації.

Називати речі своїми іменами. Протестувальників – протестувальниками, а не екстремістами, а окупантів – окупантами, а не «зеленими чоловічками». «Щодня о 12.00 ми збираємося на літучку, де вирішуємо не тільки, що ми висвітлюємо, а ще й як кого називаємо: сепаратисти чи проросійські сили, диверсанти чи зелені чоловічки, біженці з Криму чи втікачі. Це завжди колективне рішення, навіть якщо воно компромісне», - говорить Тетяна Пушнова і відверто визнає: так, обговорюємо речі, про які півроку тому навіть не замислювалися.

І тим не менш, попри те, що українська журналістика наростила м’язи і навчилася носити бронежилети, українське суспільство досі не має відповідей на найважливіші запитання – хто віддав наказ про побиття студентів, хто викрадав і катував активістів Майдану, чому 18 лютого з Майдану кудись ділися українські сотні, зрештою – хто стріляв 20 лютого.

«Майдан закінчився, Янукович втік, Крим забрали, тепер битви на Сході, а ми ледь встигаємо висвітлювати ці події, кидаємо одну тему – бо почалася інша. Є ефект забування. Бракує потужного розслідування, яке потребуватиме не день не два, а, можливо, багато місяців. І такого розслідування немає», - говорить Юлія МакГаффі, екс-головний редактор korrespondent.net. І додає: щоб це розслідування було можливим, потрібна також політична воля. А політикум більше зайнятий виборами, ніж пошуком відповідей на запитання.

Нащо потрібна така воля, пояснює Володимир Мостовий, шеф-редактор «Дзеркала тижня» і голова Комісії з журналістської етики: журналісти мають посилатися на коректні висновки уповноважених органів. А в нас таких даних немає.

Окреме питання дискусії: як мали працювати ЗМІ в умовах інформаційної війни і якою мірою саме українські журналісти відповідальні за її жертви. Іншими словами: якщо ми такі круті, і так швидко вчимося, і нічого не боїмося, і можемо працювати ледь не цілодобово, то чому програли інформаційний простір на Півдні і Сході?

Мостовий проводить паралелі між реальними військовими діями в Криму та протистоянням російських та українських ЗМІ: «Захід нам каже: ви молодці, ви не піддалися на провокації в Криму. Але нам прикро це чути – бо ми втратили частину своєї країни. Українська журналістика вчинила так, як українська армія в Криму – не було наказу стріляти. Ми й не стріляли. Ми чітко стояли на позиціях журналістики, інформували, а не піднімали градус психозу в суспільстві».

Він нагадує історію з появою під час Другої світової статті Іллі Еренбурга «Убей!» і лозунга «Убей немца!» «У нас нікому в голову не прийшло написати статтю “Убий росіянина”. Хіба це не показник, що українська журналістика зберегла обличчя», - констатує він.

Андрій Куликов, ведучий програми «Свобода слова» на ICTV та репортер Громадського радіо, говорить про те, що чути найнеприємніше – про брак професіоналізму.

«Ми довго не зізнавалися самим собі, що інформаційна війна триває, і триває вже давно. Я не є прихильником того ж відімкнення російських каналів. Бо це нам не на користь. Бо ті люди, які підпали під вплив, вони вимагатимуть дивитися те, що вони хочуть. Проблема в тому, що ми не могли якісно протистояти. Тоді б ніякі інформаційні війни нам би не загрожували», - впевнений Куликов.

Цікавою була реакція західних спікерів на дискусію українських редакторів.

Агнешка Ромашевська-Гузи, віце-президент Польської асоціації журналістів та генеральний директор Belsat TV, щодо російського інформаційного втручання зазначила, що з такою масштабною пропагандою світ стикається вперше з часів СРСР. Це відбувається не перший рік, і на це витрачаються грандіозні фінанси. «На Заході знають, що російські телеканали викривлюють інформацію про Україну, але ніхто не уявляє масштабів. Тобто люди сприймають ці повідомлення приблизно так: ок, можливо, “бендерівці” не вбивають щодня, а тільки кожен четвер», - говорить польська журналістка і наголошує: українським медіа треба продукувати більше інформації англійською мовою.

Натомість Ейден Уайт, директор Мережі етичної журналістики, колишній редактор The Guardian та екс-генеральний секретар Міжнародної федерації журналістів, закликав українських журналістів співпрацювати з російськими колегами: «Російській і українській журналістиці варто побудувати міст – це не тільки робота політиків чи громадських організацій, це й ваше професійне завдання теж».

Проте в аудиторії цю пропозицію сприйняли радше з іронією болісного досвіду: мовляв, ми готові підтримувати персональні контакти з адекватними російськими журналістами, але з російськими медіа – досить. «На початку суспільно-політичних подій в Києві “1+1” на прохання надавав відео багатьом російськими телеканалам, а вони маніпулювали фактами і використовували їх проти нас, проти нашої країни», - пояснила Тетяна Пушнова, в чому прикрість такої співпраці.

Роман Андрейко відреагував категорично: «Це виглядає утопічно. Ви з таким же успіхом можете нас закликати налагодити співпрацю з північно-корейськими медіа».

… Це була перша конференція, на якій ніхто не обговорював питання рейтингів, відвідуваності, тиражів. Ніхто не будував прогнозів, коли помруть газети. Не звучало словосполучень «рекламний пиріг» чи «трансформація ринкової медіа-моделі». Ніхто не запитував, що робити. «Ми в ситуації війни. У нас щодня 8 – 10 подій, які ми повинні просто висвітлювати. Оперативно, повно, точно і т.д. От і все», - сказав Олександр Мартиненко.

Всі розмови про шмат рекламного пирога, самі по собі відклалися на інший час. Мирний.

Леся Ганжа, Редакторський портал

Похожие новости

На чемпионат Украины по велоспорту в Николаев приехало более сотни спортсменов со всей страны
Открытый чемпионат Николаевской области по гребле на байдарсках и каноэ

Понедельник, 15.11.2021

Закругление верхнее-левое

14:54Клип украинского режиссера получил награду MTV EMA 2021 (видео)

13:35В Украине по-новому будут начислять налог на авто: кого заставят платить

13:17Мигранты в Беларуси покидают лагерь на границе

13:00В порту Николаева аварийно разлилось растительное масло

12:55Погода на неделю: похолодание и дожди со снегом

12:29«Николаевгаз»: с начала года горожане украли газа на 1 млн гривен

11:48COVID на Николаевщине: 17 смертей за сутки и 844 новых больных

 11.11

12:50Без прививок никуда не пустят, а вечерами нужно сидеть дома. Украинка – о борьбе с COVID-19 в Латвии

12:38Как подтвердить трудовой стаж, если трудовая книжка заполнена неправильно

12:31Более 30 стран откажутся от продаж новых авто на бензине

12:18Леросу объявили подозрение за средний палец Зеленскому

12:10Николаевец в суде требует запретить проверку COVID-сертификатов и выплатить ему миллион

12:05В Ливерпуле представили неизвестную песню Beatles. Ее нашли на чердаке через 50 лет после записи

11:52"Я плакала так, что у меня началась истерика", – Ольга Харлан рассказала об эмоциях после поражения в Токио (видео)

11:01YouTube будет скрывать количество дизлайков под видео для защиты их авторов

10:54Боксер Сергей Деревянченко проведет бой в США

10:42В ВОЗ заявили о новой мировой проблеме. В мире заканчиваются шприцы

10:35В Украине свыше 24,7 тыс. новых случаев COVID-19, умерли 652 человека

10:30С завтрашнего дня полиция будет проводить техосмотр на дорогах

 08.11

16:04Украинцы будут платить за газ по-новому: кубометры отменят, а счетчик обойдется в 25 тыс.

15:56В Украине за бюджетные деньги снимут первый фильм об ЛГБТ

15:48Николаевская полиция будет штрафовать тех, кто игнорирует новую велоразметку на Соборной

15:43В ближайшее время курс гривни продолжит удивлять украинцев: новый прогноз

15:32В Николаеве назвали лауреатов почетного звания «Звезда культуры» 2021 года

13:45Корниенко уходит из руководства партии "Слуга народа"

13:30Газпром увеличил транзит через Украину

13:19Протесты антивакцинаторов добрались до Николаева

11:21Ольга Горбачева завершила карьеру певицы и сменила имя

11:05В объединение Разумкова войдут 21 "слуга" и два "батькивщиновца"

08:30Невакцинированные учителя с понедельника будут отстранены – Ляшко

08:00В Украину движется арктический холод: названа дата резкого похолодания

07:39Украина остается 2-й в мире по смертности от covid

 06.11

11:13В Украине на новогодние праздники горнолыжные курорты будут работать лишь для COVID -вакцинованих

10:59Скифские сокровища Украины. Почему грабят курганы

10:47В США призывают отправить корабли в Черное море

10:42В Украине более 25 тысяч новых случаев COVID-19 за сутки, умерли 793 человека

10:34В аварии в Николаевской области пострадали пятеро детей, двое из них погибли

 31.10

14:44Какие продукты подорожают и подешевеют в ноябре: эксперты удивили прогнозом

10:00Украина - вторая в мире по COVID-смертности

09:54Хеллоуин 2021: как появился праздник, что означает, почему нужно вырезать тыкву

09:45Вчера в Николаеве трижды горели жилые дома

 30.10

17:48Власти Николаева не планируют продлевать осенние каникулы

17:10Польша заявила о "дискриминации" поляков в Украине

16:20На Николаевщине 98% педагогов получили COVID-вакцины

16:09За неделю бензин на АЗС подорожал на 70-75 коп/л

16:02Ольга Харлан снялась в романтической фотосессии со своим парнем

11:43Разведка США рассказала, откуда взялся коронавирус

11:34Ночью в Николаевской области сгорели 5 тонн сена

11:23На Донбассе за сутки ранены пять военных

 29.10

21:20Украина переходит в "красную" зону: что будет с гривней, рынком труда и бизнесом

14:45Зимнее время. Для чего и когда Украина переводит часы

13:28Минздрав назвал противопоказания к COVID-вакцинации

12:01Взрыв на АЗС в Харькове: огонь не могут потушить вторые сутки (видео)

11:38В Украине вводятся новые дорожные знаки

11:28С 1 ноября в Николаеве начнут подавать тепло в жилые дома

11:23Россия прекращает поставки энергетического угля в Украину

11:10В Николаевской области на пожаре погиб мужчина

10:16Николаевский академический художественный русский драматический театр включен в список объектов "Большой реставрации"

10:02Разумков намерен создать новую политическую силу

09:57Facebook поломался: переименование компании закончилось глобальным сбоем

Архив новостей
Закругление нижнее-левое

Фоторепортажи

Анонсы и реклама


На чемпионат Украины по велоспорту в Николаев приехало более сотни спортсменов со всей страны
Открытый чемпионат Николаевской области по гребле на байдарсках и каноэ