За великим рахунком: скільки коштує Україні блокада Донбасу

18.03.17 12:59Сколько просмотров этой статьи844Сколько комментариев этой статьи0

DW порахувала разом з експертами збитки від припинення Україною переміщення вантажів через лінію зіткнення на Донбасі.

Запровадивши з 15 березня офіційну транспортну блокаду непідконтрольних Україні районів Донецької і Луганської областей, президент Петро Порошенко доручив міністерству фінансів прорахувати збитки для економіки України від блокування шляхів, що сполучають її з окупованими районами Донбасу.

Відповідь міністерства фінансів, однак, далека від конкретики. За словами міністра Олександра Данилюка, втрати в залежності від сценарію складуть від одного до двох відсотків ВВП. Враховуючи обсяг національної економіки у 2016 році у 2 585 мільярдів гривень, мова йде про приблизний діапазон від 1 до 2 мільярдів доларів, пояснюють експерти. Проте, на думку керівника аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександра Паращія, подібні прогнози наразі досить умовні. "Це, як правило, статична оцінка. А ми маємо прогнозувати сценарії розвитку, щоб оцінювати їх різні ефекти. Для цього потрібно розуміти кон’юнктури ринків, а головне - який план дій матиме уряд щодо виходу з цієї кризи чи подолання її наслідків. Поки що цього плану немає", - пояснює експерт.

Втрачені активи

Поки що найбільш прямим і очевидним ефектом цивільної блокади і водночас причиною блокади офіційної є втрата контролю над підприємствами, що були розташовані на території самопроголошених "республік", але працювали за українським законодавством. З 1 березня сепаратисти їх "націоналізували", запровадивши на них так звані тимчасові адміністрації. Утім фактично більшість державних шахт, заводів і комунальних підприємств були захоплені сепартистами ще у перший рік конфлікту. Тож наразі жертвами "націоналізації" стали активи українських олігархів, яким до цього часу вдавалось домовлятися про гарантії безпечної роботи на Донбасі. І, в першу чергу, це стосується Ріната Ахметова.

Його холдинг "СКМ" 15 березня повідомив про повну втрату контролю над активами у так званих "ДНР" та "ЛНР". Мова йде загалом про понад 20 підприємств з металургійного (група "Метінвест") та паливно-енергетичного (група "ДТЕК") секторів, а також готельний бізнес, місцеві активи оператора зв'язку “Укртелеком”, стадіон “Шахтар” тощо.

Опитані DW аналітики оцінюють вартість активів "СКМ" у непідконтрольних районах у 25-30 відсотків від вартості усього холдингу. "Якщо казати про пряму вартість, не враховуючи синергетичних зв'язків з іншими активами, мова йде про 1,5-2 мільярди доларів", - говорить Олександр Паращій.

Перспективи для металургії

Водночас Сергій Фурса з інвестиційної компанії Dragon Capital вважає, що про остаточну втрату "СКМ" активів у "республіках" говорити зарано. "Безумовно, відсутність контролю відобразиться на поточному бізнесі "ДТЕК" і "Метінвесту", - пояснює він. - Холдинг багато років структурував свій бізнес, всі його активи пов’язані технологічним циклом".

Однак при цьому, за оцінкою Dragon Capital, втрати "Метінвесту" не є катастрофічними - на рівні 5 мільйонів доларів на місяць. "Метзавод у Єнакієвому був малоефективний, тож група може перенапривити потоки на маріупольські металургійні заводи. А вони вже не перший місяць використовують російський кокс, тож втрата не така суттєва", - пояснює Сергій Фурса. Між тим представники металургійної галузі є значно песимістичнішими у своїх прогнозах. За оцінками президента галузевого об'єднання “Укрметалургпром” Олександра Каленкова, втрати промисловості від припинення постачання сировини з непідконтрольних областей у 2017 році можуть скласти 3,5 мільярда доларів, а бюджет недоотримає 60 мільйонів доларів податків. Загальні втрати прямих надходжень держбюджету заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньопереміщених осіб Юрій Гримчак у коментарі агентству "РБК-Україна" оцінив у 5 відсотків від загального обсягу або понад 36 мільярдів гривень.

Транспортна галузь

Напряму б'є блокада і по транспортних підприємствах, що здійснювали сполучення з непідконтрольними територіями - в першу чергу, по "Укрзалізниці". Ще на початку блокади компанія оцінювала свої щотижневі втрати на рівні 8 мільйонів гривень. Загалом за 2016 рік "Укрзалізниця" перевезла у бік "республік" 13,4 мільйона тонн вантажів, у зворотньому напрямку - 19,4 мільйона тонн. Щоправда, більшу частину з цього об'єму становили вугілля та залізна руда, які перевозяться по пільгових, тобто збиткових для підприємства тарифах, зазначає екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава. "Тож блокада могла б мати скоріш позитивні наслідки для фінансового стану компанії, якби не подальший ефект від втрати на більш рентабельних перевезеннях того ж металопрокату", - пояснює він.

За оцінками "Укрметалургпрому", наслідками блокади може стати загальне скорочення залізничних перевезень на 17 мільйонів тонн на рік, а також зменшення перевалки у морських портах у 3,5 мільйона тонн.

Енергетика

Та чи не найчутливішою сферою економіки у зв'язку з поставками до "ДНР" та "ЛНР" є українська енергетика. Близько 15 відсотків усієї електроенергії в країні виробляється з вугілля марок "А" і "Т", які видобувають тільки на непідконтрольних територіях Донбасу. Найбільшими виробниками є все той же "ДТЕК" Ріната Ахметова, який мав у регіоні власні шахти, а також державне підприємство "Центренерго".

Станом на 15 березня запасів антрациту на українських елетростанціях мало вистачити на 36 днів. "Центренерго" вже кілька тижнів шукає дефіцитний антрацит закордоном, те ж саме, очевидно доведеться робити і "ДТЕК".

"Звісно, імпортний антрацит коштуватиме дорожче, ніж вітчизняний на 50-60 доларів за тонну", - пояснює Олександр Паращій з Concorde Capital. - Тож, наприклад, для "ДТЕК" це означатиме річні втрати у 100-120 мільйонів доларів, або близько третини прибутку". З травня 2016 тарифи на вироблення електроенергії для теплових електростанцій (ТЕС) і так розраховуються з урахуванням вартості імпортного вугілля і його доставки в Україну - за сумнозвісною формулою "Роттердам+", що й стало одним з аргументів активістів на користь блокади. На думку Олександра Паращія, держава і надалі підтримуватиме "ДТЕК" і "Центренерго", компенсуючи втрати за рахунок підвищення тарифів.

Припинення постачання антрациту з непідконтрольного Донбасу поставило питання про переорієнтацію ТЕС на вугілля газових марок, які виробляються у мирних регіонах країни. Зокрема, пілотний проект переобладнання котлів реалізує Зміївська ТЕС. Його вартість становить 240 мільйонів гривень, термін закінчення - не раніше другої половини 2017 року. "Подальше переобладнання ТЕС, у першу чергу з холдингу "ДТЕК", так само залежить від підтримки цього процесу державою шляхом підвищення тарифів", - говорить Олександр Паращій, очікуючи додатковий інфляційний ефект від підвищення вартості електроенергії в країні через припинення поставок вугілля з "республік" на рівні 0,5 відсоткового пункту. У прийнятому в грудні держбюджеті-2017 прогноз інфляції був закладений на рівні 8 відсотків. У лютому Національний банк України (НБУ) підвищив прогноз до 9,1 відсотка.

Торговельний баланс і курс гривні

Скорочення виробництва і експорту металургійної продукції та необхідність нарощування імпорту вугілля негативно впливатиме на платіжний баланс України, зазначала очільниця НБУ Валерія Гонтарева ще на початку березня. За її словами, втрати валютних надходжень за підсумками року можуть скласти 2 мільярди доларів.

Це мало б негативно відбитися на курсі гривні в найкоротшій перспективі, однак, як зазаначає Олександр Паращій, суттєвої девальвації нацвалюти у лютому-березні так і не сталося. "З одного боку, нам підіграє кон'юнктура на міжнародних ринках - ціни на сталь зростають. З іншого боку, виявилось, що економічне життя непідконтрольних територій вже майже не пов'язане з гривнею, мабуть через те, що вона там майже не використовується як платіжний засіб".

Похожие новости

Задержание торговца патронами в Николаеве
В Ухане пес три месяца ждал умершего от коронавируса хозяина

Вторник, 26.05.2020

Закругление верхнее-левое

21:02Зеленский утвердил годовую национальную программу Украина-НАТО

20:45Железнодорожное сообщение в Украине заработает раньше, чем планировалось

20:28Украинцы стали меньше обращаться за пособиями

20:11В Украине появилось представительство Apple

19:53Молдова запустила международные поезда и автобусы

19:36ИФА-тесты можно будет сделать в частных лабораториях

19:19Телескоп Hubble заснял галактику, похожую на чашку латте

19:02Создано приложение, бесконтактно измеряющее уровень гемоглобина в крови

18:45Ryanair вдвое сократит полеты из Украины

18:26Николаевцы задолжали за воду 105 миллионов гривен

18:08Стало известно, кто снимет нового «Индиану Джонса»

17:52Создано приложение, бесконтактно измеряющее уровень гемоглобина в крови

17:48В Николаеве детсады начнут работу в два этапа

17:35Минобразования проведет дополнительную сессию ВНО

17:17Николаевская полиция ищет матроса Дудника

16:58В YouTube появилась функция напоминания о сне

16:43Украина и Турция договариваются о возобновлении туризма

16:28МОЗ уточнило бесплатные услуги для больных с COVID

16:11Зеленский обсудил сотрудничество с президентом Словакии

15:52«Эвакуация» с Хемсвортом — один из самых успешных боевиков

15:33Николаевская пенсионерка отдала аферистке 600 долларов

15:17Зеленский назначил судью в Березанский район

14:59Гомера Симпсона изобразили в 3D

14:41В Николаевской области к зиме готовы 18 котельных

14:22Автомат с глушителем и оптическим прицелом нашли у жителя Николаевщины

14:06В Беларуси на строительстве атомной станции вспышка коронавируса

13:48В Николаеве чиновник попался на взятке в 6000 гривен

13:33На Николаевщине ремонтируют многострадальную трассу Н-11

13:17В Николаеве отремонтировали две крыши домов

12:59Спецназ схватил николаевца, который торговал патронами

12:40В Николаеве отремонтировали двор на 2-й Слободской

12:26На Намыве снесли незаконный киоск, едва он появился

12:15В Николаевской области опять нет новых случаев коронавируса

11:59Чемпионат Украины по футболу все же вернется 30 мая

11:45Депп возвращается в кино, чтобы сыграть великого режиссера

11:29В Украине детские лагеря будут открыты на последнем этапе карантина

11:13Три вида чая, которые избавят от головной боли

10:57Обнаружен еще один способ передачи COVID-19

10:42В Николаеве сгорела дача

10:27В Верховной Раде назвали сроки отказа от кредитов МВФ

10:12Мошенники взяли на вооружение логотип телеканала «1+1»

09:58В Украине вчера умер 21 больной с коронавирусом

09:44Степанов заявил о катастрофическом недофинансировании больниц

09:29На Николаевщине родились еще четыре двойни

09:15Николаевцы подали на общественный бюджет почти сотню проектов

08:59Прогноз погоды на 26 мая в Украине

08:45В Украину доставили более 70 тысяч защитных костюмов для медиков

08:31Инвестиции в экономику Украины упали на треть

08:16Как подсчитывают умерших от коронавируса в Украине

08:02Курсы валют на 26 мая

07:42Именинники 26 мая: от Климента VII до Ленни Кравица

 25.05

21:09Пастух из Баштанского района нашел снаряд

20:50Кабмин ждет транш МВФ на следующей неделе

20:31Ляшко назвал условия избежания второй волны COVID

20:14Ученые выдвинули новую теорию происхождения Солнечной системы

19:52В Минобразования рассказали правила проведения экзаменов

19:34Транзит газа РФ через Польшу почти упал до нуля

19:16Колл-центры продавали "биодобавки от коронавируса"

18:57Безработица в Украине выросла на две трети

18:40В «Москвиче» на выезде из Николаева нашли винтовку с оптическим прицелом

Архив новостей
Закругление нижнее-левое

Фоторепортажи

Анонсы и реклама


Задержание торговца патронами в Николаеве
В Ухане пес три месяца ждал умершего от коронавируса хозяина