Галузеві ради підприємців – шлях до саморегулювання бізнесу

15.07.10 13:01Сколько просмотров этой статьи1636Сколько комментариев этой статьи0

Світовий досвід регулювання підприємницької діяльності довів безперечну ефективність саморегулюючих професійних організацій малого й середнього бізнесу. Заміняючи велику кількість дозвільних і контролюючих органів, галузеві об'єднання шляхом формування норм і правил поведінки на ринку досягли очікуваного результату в питаннях побудови цивілізованих відносин у бізнесі. Колегіальне керування галузями, репутаційна й матеріальна відповідальність, дотримання кваліфікаційних вимог і конкуренція дозволили витиснути додаткові функції державного регулювання, що неминуче супроводжуються корупцією, непрофесіоналізмом і прийняттям неефективних регуляторних актів.

Аналізуючи ситуацію з регулювання вітчизняного бізнесу починаючи з далеких 90-х можна із упевненістю стверджувати, що наші підприємці пройшли шлях, характерний тільки для нашої країни, випробовуючи на собі всі законодавчі експерименти, щедро впроваджувані українськими політиками й місцевими чиновниками. Прийняття законів, постанов для підприємців, усілякі форуми й наради радикально не змінили регуляторний клімат для вітчизняного бізнесу. І основні причини такого стану справ були не тільки в умінні місцевих чиновників і депутатів мистецьки перетворювати дозвільну й контролюючу функцію в найбільш прибутковий для себе бізнес, а й у невмінні протистояти таким принципам регулювання самих підприємців.

Численні суспільні інститути, працюючі над проблемами регулювання вітчизняного бізнесу в Україні, прийшли до одностайного висновку, що зміни існуючої ситуації можливі тільки після реалізації двох складових: створення чітких правових рамок для суб'єктів, наділених владними повноваженнями й формування дієвої системи суспільного контролю над їхньою діяльністю. Першою невдалою спробою залучення підприємців до процесу регулювання їх діяльності в регіонах було створення координаційних рад при адміністраціях і виконкомах. Цей механізм побудови партнерських відносин між бізнесом і владою не одержав широкої підтримки в колах підприємців. До основних причин формальної роботи координаційних рад можна віднести: перше – це те, що представники різних сфер бізнесу не знаходили сенсу в обговоренні проблем інших галузей, і друге – надання прав формування координаційних рад представникам влади приводило до того, що ці органі створювалися із числа людей до них наближених, і, природно, нездатних відстоювати інтереси підприємців.

Основними ж перевагами об'єднань і рад, сформованих за галузевим принципом, була більша зацікавленість і згуртованість підприємців, висування лідерів, здатних професійно відстоювати інтереси галузі й формувати загальне бачення їх стратегічного розвитку в державі.

Прийняття постанови КМУ «Про створення місцевих і регіональних галузевих рад підприємців» по-різному було сприйнято представниками місцевих органів влади. Одні губернатори й мери бачили в них механізм об'єднання й відродження галузей, вкрай необхідних для розвитку міст і районів, інші, розуміючи, що галузеві ради формують атмосферу прозорості при прийнятті ними рішень, намагалися протистояти їхньому створенню з незалежних підприємців, саботуючи виконання постанови. З настороженістю до формування галузевих рад у регіонах поставились деякі громадські організації – «старожили», створені за кон`юктурним принципом, представники яких виділи в них конкурентів. Намагаючись завжди перебувати ближче до політичних лідерів, вони навчилися знаходити свій комерційний інтерес, одержуючи дивіденди за лояльність до тієї або іншої політичної сили. Створення ж вертикалі галузевих рад у містах і районах, що передбачають висування підприємцями своїх лідерів для захисту інтересів їх галузі, надало можливість раді підприємців при КМУ забезпечити чіткий зв'язок і взаємодію з підприємцями кожного міста й регіону України.

Впровадження практики проведення зустрічей Держкомпідприємництва з представниками галузевих рад з регіонів підтвердило ефективність побудови відносин саме з галузями. Основний орган, відповідальний за методологію регулювання підприємництва в Україні, одержав можливість конструктивного спілкування із представниками конкретних галузей, що чітко пропонують шляхи вирішення проблем і перспективи регулювання їх галузі. Стало формуватися середовище з найбільш активних і конструктивних лідерів, що представляють кожну галузь, здатну разом з Держкомпідприємництвом і органами виконавчої влади працювати над створенням оптимальних «регуляторних карт» для ефективного регулювання підприємницької діяльності.

Але одним з найважливіших досягнень, які були досягнуті при впровадженні галузевого принципу було те, що підприємці, об'єднавшись у галузеві ради й обговорюючи насущні проблеми галузей стали розуміти необхідність саморегулювання й формування цивілізованих відносин, так необхідних для становлення вітчизняного бізнесу в Україні.

В.Вєтров, голова представництва Держкомпідприємництва у Миколаївській області

Похожие новости

На открытый разговор приглашаем Вас в нашу группу в facebook

Реклама

Пятница, 22.02.2019

Закругление верхнее-левое

11:42В Харькове взорвали два банкомата и забрали деньги

11:16Проклятие сериала «Глухарь»: умерла актриса Егорычева

10:49В Киеве проломили голову догхантеру

10:45На трассе «Николаев-Херсон» у водителя «Range Rover» отобрали 15 миллионов гривен

10:42Из-за долгов украинцы могут лишиться жилья

10:41Где сегодня в Николаеве не будет воды: найдите свой адрес

10:36В Украине последний день льгот для "евроблях"

10:33У николаевского чиновника при обыске изъяли 600 тысяч наличными

09:15Погода в Украине 22 февраля: возвращаются снег и морозы

09:00Курс валют 22 февраля

 21.02

17:53В Николаеве презентовали новый проект для ОСМД

17:49За месяц в Николаевской области собрали почти миллион гривен транспортного налога

17:46В Украине начали выпускать корейские трактора

13:51Суд полностью отказал Тимошенко в иске против Порошенко

13:43Местные власти могут ввести религиозные уроки в школах - министр образования

13:39Акробат Александр Абраменко завоевал «золото» в Буковеле

13:35Глава «Укравтодора» назвал цену за проезд по первой платной дороге

13:26На Кубе проходит XXI фестиваль сигар

11:41В Николаеве горел склад жэка «Південь»

10:36В Николаеве прозвучит поэзия Дмитра Креминя и Николая Винграновского

Архив новостей
Закругление нижнее-левое

Фоторепортажи

Самые комментируемые

Самые читаемые

Погода в Николаеве

Анонсы и реклама