Галузеві ради підприємців – шлях до саморегулювання бізнесу

15.07.10 13:01Сколько просмотров этой статьи1441Сколько комментариев этой статьи0

Світовий досвід регулювання підприємницької діяльності довів безперечну ефективність саморегулюючих професійних організацій малого й середнього бізнесу. Заміняючи велику кількість дозвільних і контролюючих органів, галузеві об'єднання шляхом формування норм і правил поведінки на ринку досягли очікуваного результату в питаннях побудови цивілізованих відносин у бізнесі. Колегіальне керування галузями, репутаційна й матеріальна відповідальність, дотримання кваліфікаційних вимог і конкуренція дозволили витиснути додаткові функції державного регулювання, що неминуче супроводжуються корупцією, непрофесіоналізмом і прийняттям неефективних регуляторних актів.

Аналізуючи ситуацію з регулювання вітчизняного бізнесу починаючи з далеких 90-х можна із упевненістю стверджувати, що наші підприємці пройшли шлях, характерний тільки для нашої країни, випробовуючи на собі всі законодавчі експерименти, щедро впроваджувані українськими політиками й місцевими чиновниками. Прийняття законів, постанов для підприємців, усілякі форуми й наради радикально не змінили регуляторний клімат для вітчизняного бізнесу. І основні причини такого стану справ були не тільки в умінні місцевих чиновників і депутатів мистецьки перетворювати дозвільну й контролюючу функцію в найбільш прибутковий для себе бізнес, а й у невмінні протистояти таким принципам регулювання самих підприємців.

Численні суспільні інститути, працюючі над проблемами регулювання вітчизняного бізнесу в Україні, прийшли до одностайного висновку, що зміни існуючої ситуації можливі тільки після реалізації двох складових: створення чітких правових рамок для суб'єктів, наділених владними повноваженнями й формування дієвої системи суспільного контролю над їхньою діяльністю. Першою невдалою спробою залучення підприємців до процесу регулювання їх діяльності в регіонах було створення координаційних рад при адміністраціях і виконкомах. Цей механізм побудови партнерських відносин між бізнесом і владою не одержав широкої підтримки в колах підприємців. До основних причин формальної роботи координаційних рад можна віднести: перше – це те, що представники різних сфер бізнесу не знаходили сенсу в обговоренні проблем інших галузей, і друге – надання прав формування координаційних рад представникам влади приводило до того, що ці органі створювалися із числа людей до них наближених, і, природно, нездатних відстоювати інтереси підприємців.

Основними ж перевагами об'єднань і рад, сформованих за галузевим принципом, була більша зацікавленість і згуртованість підприємців, висування лідерів, здатних професійно відстоювати інтереси галузі й формувати загальне бачення їх стратегічного розвитку в державі.

Прийняття постанови КМУ «Про створення місцевих і регіональних галузевих рад підприємців» по-різному було сприйнято представниками місцевих органів влади. Одні губернатори й мери бачили в них механізм об'єднання й відродження галузей, вкрай необхідних для розвитку міст і районів, інші, розуміючи, що галузеві ради формують атмосферу прозорості при прийнятті ними рішень, намагалися протистояти їхньому створенню з незалежних підприємців, саботуючи виконання постанови. З настороженістю до формування галузевих рад у регіонах поставились деякі громадські організації – «старожили», створені за кон`юктурним принципом, представники яких виділи в них конкурентів. Намагаючись завжди перебувати ближче до політичних лідерів, вони навчилися знаходити свій комерційний інтерес, одержуючи дивіденди за лояльність до тієї або іншої політичної сили. Створення ж вертикалі галузевих рад у містах і районах, що передбачають висування підприємцями своїх лідерів для захисту інтересів їх галузі, надало можливість раді підприємців при КМУ забезпечити чіткий зв'язок і взаємодію з підприємцями кожного міста й регіону України.

Впровадження практики проведення зустрічей Держкомпідприємництва з представниками галузевих рад з регіонів підтвердило ефективність побудови відносин саме з галузями. Основний орган, відповідальний за методологію регулювання підприємництва в Україні, одержав можливість конструктивного спілкування із представниками конкретних галузей, що чітко пропонують шляхи вирішення проблем і перспективи регулювання їх галузі. Стало формуватися середовище з найбільш активних і конструктивних лідерів, що представляють кожну галузь, здатну разом з Держкомпідприємництвом і органами виконавчої влади працювати над створенням оптимальних «регуляторних карт» для ефективного регулювання підприємницької діяльності.

Але одним з найважливіших досягнень, які були досягнуті при впровадженні галузевого принципу було те, що підприємці, об'єднавшись у галузеві ради й обговорюючи насущні проблеми галузей стали розуміти необхідність саморегулювання й формування цивілізованих відносин, так необхідних для становлення вітчизняного бізнесу в Україні.

В.Вєтров, голова представництва Держкомпідприємництва у Миколаївській області

Похожие новости

На открытый разговор приглашаем Вас в нашу группу в facebook

Реклама

Понедельник, 19.02.2018

Закругление верхнее-левое

11:01Неизвестные разрисовали ворота посольства Польши в Тель-Авиве свастиками

10:27Где сегодня в Николаеве не будет воды: найдите свой адрес

10:24Николаевцев приглашают почтить память Героев Небесной Сотни

09:49Где в Николаеве не будет света: найдите свой адрес

09:35Николаевцы отпраздновали окончание Масленицы

09:06Великий пост: питание по дням недели

08:40Украинские фигуристы Назарова и Никитин не прошли в произвольную программу

08:38Нидерланды узаконили автоматическое донорство в случае смерти

08:30Сутки в АТО: десять обстрелов, один раненый

 17.02

20:21В Грузии налог для малого бизнеса снизят с 5% до 1%

16:06В Николаеве на площади Привокзальной освободили проезжую часть дороги

15:59В Киеве радикалы из С14 напали на российский центр

13:00Прощеное воскресенье: что можно и нельзя делать в этот день

12:51Женщина-трансгендер впервые выкормила ребенка грудью

12:39Новий кліп Злати Огнєвіч спровокував скандал

12:32Министр обороны Эстонии: Украина точно будет в НАТО

12:30Фермер на Миколаївщині взявся за виробництво екологічно чистих брикетів

12:18Страшное ДТП в Крыму: погибли семь человек

12:13В Николаеве выяснили причину массового заражения гепатитом А

12:11В Днепре школьная травля довела пятиклассника до инсульта

Архив новостей
Закругление нижнее-левое

Фоторепортажи

Самые комментируемые

Самые читаемые

Погода в Николаеве

Анонсы и реклама