10 професій, які можуть в майбутньому зникнути
26.01.21 13:24 | ![]() | 708 |
Технічний прогрес блискавично змінює навколишній світ, прийнято вважати, що до кращого. Однак у будь-якої революції є і маса негативних сторін. Найближчим часом в історію можуть піти цілі професії і галузі, а мільйони людей втратять роботу.
Фахівці яких сфер знаходяться у «зоні ризику», з яких галузей потрібно бігти вже зараз, щоб не стати безробітним завтра і які спеціальності не принесуть нічого абітурієнтам, крім бідності і розчарування:
Спеціалісти з обробки матеріалів
Майстрів, які випускають масові серійні деталі, чекає непросте майбутнє. Із-за розвитку технологій 3D-друку скоро машинниу працю використовувати виявиться набагато дешевше і ефективніше, ніж людськю.
В найближчому майбутньому, впевнені експерти, подібна технологія захопить і масове виробництво. Завдяки своїй швидкості, дешевизні і меншому відсотку браку, сучасна машина може позбавити роботи навіть досвідченого токаря та фрезерувальника.
Турагент
Отримувати сьогодні освіту в сфері сервісу і туризму — марна трата грошей. Вже зараз, відзначають аналітики, все більше людей самостійно купує квитки, бронює путівки, замовляє готелі та вибудовує туристичні маршрути за допомогою інтернету. Онлайн-сервіси з кожним днем стають все зручніше і зрозуміліше.
У підсумку турагент виявляється не потрібен навіть в ролі порадника. Сучасний турист давно керується відгуками і рекомендаціями в мережі від інших мандрівників.
Перекладач
Професія, яка раніше здавалася гарантом стабільного високого заробітку, стрімко помирає. Для все більшої кількості людей знання одного або двох іноземних мов стає нормою.
Одночасно із-за величезної кількості різноманітних освітніх програм, курсів і сервісів зарплати фахівців в цій сфері не ростуть. Інша небезпека — у технологіях: вже є програми для смартфонів, які дозволяють протягом лічених секунд аналізувати усну мову і переводити її в друкований текст на іншій мові. З часом подібні технології будуть розвиватися і вдосконалюватися.
Водій автомобіля
Інтернет-гігант Google вже кілька років тестує систему безпілотного управління автомобілями. Слідом за каліфорнійською корпорацією дослідження в цій області почали Toyota, Volvo, Tesla.
Щодня сотні автомобілів без пілотів курсують по трасах поруч зі здивованими шоферами. Зворотний бік прогресу — швидке зникнення таких професій, як таксист і водій громадського транспорту.
У трохи більш далекій перспективі — розорення автошкіл. У світі, де автотранспортом буде керувати комп'ютер, люди зі смугастими жезлами будуть не потрібні.
Бібліотекарі та архіваріуси
Бібліотеки в звичному нам вигляді вже відходять у небуття. Люди все рідше шукають книги по каталогах і переписують потрібні відомості з енциклопедій в конспект. Обсяг літератури в оцифрованому варіанті постійно зростає, відповідно, пошук книги все частіше зводиться до натискання декількох клавіш, а потреба у фахівцях пропадає. Аналогічна історія з архивариусами: чим далі йде процес оцифровки документів, тим менше потреба у такій професії.
Кур'єр і листоноша
Професії, які існували століттями, доживають останні дні. Сучасна тенденція — доставка посилок і покупок безпосередньо, від людини до людини, минаючи посередників. Причому доставка буде віддана на відкуп дронам, а не бажають підробити студентам.
В цьому році перші поштові квадрокоптеры пройшли успішні випробування в США, Австралії, Сінгапурі та Швейцарії. Що стосується паперових листів, то сумнівів у їх архаїчності немає вже, напевно, ні в кого.
Web-майстер
Як це не дивно, навіть в бурхливо розвиненій IT-галузі вже зараз є «мертві» професії. Веб-майстер — це спеціаліст, який поєднує вміння програміста, веб-дизайнера, оптимізатора та системного адміністратора сайту. Кілька років тому, такий чоловік міг самостійно створити і запустити в роботу сайт.
Сьогодні ж веб-майстрів в чистому вигляді практично не залишилося. Із-за завищених вимог до якості сайтів одній людині не вдається однаково добре виконувати всі описані вище функції. Крім того, з'явилося велика кількість сервісів, завдяки яким будь-який користувач може без особливих проблем створити свій власний портал.
Коректор і літературний редактор
З кожним роком машини стають все більш грамотними. Цілий ряд програм в лічені секунди може перевірити орфографію і пунктуацію тексту і позначити знайдені помилки. В університетському середовищі все більшою популярністю користуються сервіси, які дозволяють адаптувати текст під певний стиль, наприклад, науковий. Поки найбільш ефективно подібні утиліти працюють з англійською мовою. При перевірці російського тексту допомога грамотного коректора все ще неоціненна. Однак дуже скоро технології візьмуть своє.
Художник
Високі технології безжально вторгаються в області, куди, здавалося, вони не доберуться ніколи. Додаток для смартфонів Prisma, який здатний стилізувати фотографію під роботу живописця, змусило багатьох майстрів пензля задуматися про зміну професії.
При цьому експерти відзначають, що картина як мистецтво не помре. Однак творці комерційних пейзажів і портретів на «замовлення» найближчим часом можуть залишитися без роботи.
Журналіст
Майбутнє обіцяє акулам пера важкі часи. У світі йде справжня революція, пов'язана з обробкою природної мови.
Роботи вже вміють писати новинні тексти, невідмітні від нотаток, створених навіть досвідченим кореспондентом.
Японський алгоритм зміг пройти у фінал престижного письменницького конкурсу з романом, який він сам написав. Репресивне законодавство і важка економічна ситуація в галузі також не додають віри в світле майбутнє журналістики.